Puszcza

Po zdrowie do lasu, czyli drzewa terapeuci

Kilka lat temu najzupełniej przypadkowo skonstatowałem, że już kilkugodzinny pobyt w położonym wśród lasów Jodłowie, nie tylko poprawia moją kondycję psychiczną, ale też skutecznie i szybko ogranicza niektóre dolegliwości fizjologiczne, w tym np. uporczywy kaszel. Początkowo rzecz całą uznałem za efekt swoistej sugestii powodowanej lekturą tekstów poświęconych pozagospodarczemu wykorzystywaniu lasów.

Z czasem przyjrzałem się sprawie  dokładniej i po kilkukrotnych doświadczeniach z moim organizmem nie miałem już wątpliwości: tak, to właśnie tak działa las.

Niedawno w Gazecie Lubuskiej w cyklu „Wyloguj się do lasu” ukazał się materiał poświęcony zagadnieniom zdrowotnych właściwości lasu. Jego autorką jest Pani Sylwia Wieczór-Czech, podleśniczy Leśnictwa Nowa Sól. Ponieważ może mieć znaczenie dla większej ilości czytelników zakładki poświęconej d. Puszczy Tarnowskiej, przytaczam go w całości z niewielkimi tylko zmianami redakcyjnymi.

Drzewa terapeuci

Nie od dziś wiadomo, że las wpływa wybitnie odprężająco na ludzi. Po dniu spędzonym w otoczeniu drzew czujemy się uspokojeni wewnętrznie, gotowi do podjęcia nowego wysiłku życiowego dzięki pozytywnej energii od nich płynącej. Znajdujemy tu równowagę duchową, dzięki niezaprzeczalnym estetycznym funkcjom lasu.

W dobie cywilizacji i postępu technicznego, człowiek skłania się ku Naturze, wśród której znajduje ukojenie, ciszę, odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku. Zatem nie dziwi fakt, że coraz większą popularnością cieszy się terapia, która znana była już w starożytnym Rzymie. Terapia bezpłatna, dostępna dla każdego i oferowana przez samą Naturę!

Sylwoterapia pochodzi od łacińskiego słowa „silva” czyli las. To metoda leczenia wykorzystująca leczniczą moc poszczególnych gatunków drzew lub lasu. Po polsku nazywana jest dendro- lub drzewoterapią.

Zdrowotne znaczenie lasu polega na oddziaływaniu szeregu naturalnych bodźców na organizm człowieka. Samo przebywanie pośród swobodnie rosnących i nieokaleczonych drzew i krzewów, poprawia samopoczucie, powoduje, że nasze organizmy lepiej i szybciej wypoczywają, a umysły nabierają większego polotu. Drzewa leczą ciało i psychikę dodając sił życiowych.

Soki krążące w pniach i olejki eteryczne stanowią zastrzyk energii lub lek uspakajający, są naturalnymi antybiotykami.

Dobroczynne działanie drzew wynika m.in. z faktu, że stanowią naturalne zbiorniki tlenu i wody. Pochłaniają bakterie, pyły i substancje toksyczne. Produkują jony ujemne, co ma bardzo pozytywny wpływ dla naszego organizmu. Korzystnie oddziałuje zawarty w leśnym powietrzu ozon.

Las łagodzi odczucia skrajnych temperatur, stanowi to korzystny element rekreacyjnego wykorzystania. Las hamuje prędkość wiatru, w jego wnętrzu zredukowana jest do 10-30 % prędkości jaka panuje na otwartym polu. Neutralizuje szkodliwe promieniowanie ziemskie i kosmiczne. Wytwarza też pole energetyczne korzystne dla naszego organizmu.

Samo przebywanie pośród swobodnie rosnących i nieokaleczonych drzew i krzew ów poprawia samopoczucie, powoduje że nasze organizmy lepiej i szybciej się regenerują.

Jeżeli drzewa maja nam pomóc i stymulować nasze organizmy do samoleczenia, same muszą być w jak najlepszym stanie. Zatem do dendroterapii wybieraj okazy dorodne, wysokie i zdrowe, bez dzikich odrostów, grzyba, jemioły, bez zniszczonej i spękanej kory. Każdy gatunek drzewa ma określone właściwości lecznicze.

Buk – wspomaga procesy koncentracji, wzmacnia psychikę. Brzoza – jej sok zapobiega tworzeniu się kamieni w organizmie, poprawia metabolizm. Dąb działa antystresowo. Jarząb zaś wzmacnia siłę woli, pomaga w walce z nałogami.

Jodła – stymuluje wzrost odporności w obrębie górnych dróg oddechowych, łagodzi dolegliwości trawienne na tle nerwicowym.

Kasztanowiec – poprawia nastrój, pomaga w kłopotach z zasypianiem, łagodzi stany lękowe u dzieci. Lipa – poprawia działanie układu krążenia i oddechowego, minimalizuje zmęczenie.

Sosna – korzystny wpływ na układ oddechowy, dzięki zawartości olejków eterycznych Świerk – podobnie jak sosna wspomaga prace układu odechowego, działa relaksująco. Wierzba – ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i uspakajające.

Jak powinien wyglądać seans przy drzewach? Najprostszym sposobem czerpania energii z drzew jest spacer po lesie.

Podczas takiej przechadzki staraj się po prostu zrelaksować i głęboko oddychać. Substancje zawarte w liściach, kwiatach, korze wielu drzew mają własności bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oprzyj się o pień plecami oraz głową i spokojnie oraz głęboko oddychaj. Rozluźnij napięte mięśnie i wsłuchaj się…jak wiatr po lesie liście niesie… Obejmij drzewo jak ukochana osobę Nie wolno nagle przerywać seansu, ponieważ jest to pewnego rodzaju medytacja, która należy powoli i spokojnie zakończyć.

Większość gatunków ma pozytywne oddziaływanie, za to należy unikać: olchy, topoli, osiki, dzikiego bzu, berberysu.

Autor: Sylwia Wieczór-Czech
Źródło: Gazeta Lubuska