Współczesne

Alcantara. Wąwóz z windą i zimną wodą

Wyrzeźbiony w czarnym bazalcie wąwóz swoją nazwę wywodzi od postawionego jeszcze w starożytności przez Rzymian charakterystycznego, dzisiaj już nieistniejącego, mostu łukowego. Jego pełna nazwa pochodzi z języka arabskiego i brzmi: „Gole dell’Alcantara”.

Wąwóz położony jest w północno-wschodniej części Sycylii, kilkanaście kilometrów na zachód od Taorminy. Powszechnie uznawany jest za jedną z największych atrakcji geologicznych i turystycznych wyspy. Służy też za miejsce wypoczynku i rekreacji.

Głębokość wąwozu, kojarzącego się niekiedy z kanionem, sięga miejscami 50 m. Jego dnem płynie niezwykle zimna, jak na gorące sycylijskie klimaty, rwąca woda. Można się w niej schłodzić, a nawet wykąpać. Do spływającego pomiędzy pionowymi blokami skalnymi strumienia najłatwiej dostać się przy pomocy … windy. Dostępne są oczywiście także inne sposoby, ale te wymagają już sporego wysiłku. Konieczne byłoby też zarezerwowanie sobie odpowiednio większej ilości czasu.

Długość wąwozu wynosi 6 km. Nie wszystkie odcinki są jednak dostępne dla turystów. Poza zażywaniem chłodu i kąpieli można sobie wędrować żwirowym dnem, wsłuchiwać w szum wartkiej wody oraz podziwiać nietypowe formacje skalne.

Jan WOJTASIK