Rozmaitości

Turystyczna przyszłość Puszczy Tarnowskiej

Jodłów – Radzyń – Siedlisko – Sława. W sobotę 12 października w Radzyniu k. Sławy odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych poza gospodarczym wykorzystaniem obszaru dawnej Puszczy Tarnowskiej. Spotkaniu przewodniczył Pan Alfred Rösler – reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Sławy.

Uczestnikami byli: Pani Elżbieta Wicher – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Kraina Lasów i Jezior LGD” z Siedliska, Pan Marcin Kula – Prezes Fundacji „Karolat” z Siedliska i Prezes Stowarzyszenia Wspierania Letniska Jodłów – Pan Mirosław Wojtczak.

Obecny był także gospodarz Borów Tarnowskich – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska  – Pan Wiesław Daszkiewicz.

Omówiono założenia przyszłej współpracy i koordynację rozproszonych dotychczas działań na rzecz promowania d. Puszczy Tarnowskiej jako produktu turystycznego. Wszak las to nie tylko miejsce pozyskiwania drewna na cele gospodarcze, polowanie, grzybobranie czy zbieranie jagód.

Najnowsze doświadczenia Stowarzyszenia z Jodłowa, które wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska wytyczyło i zagospodarowało ponad 20 km tras dla potrzeb turystyki pieszej i rowerowej potwierdzają potrzebę dalszych działań w tym kierunku. Zachodzi przy tym celowość dalszej ich rozbudowy w kierunkach na Borowiec i Siedlisko oraz w stronę Grochowic i Krążkowa.

Rowerzystów zapewne ucieszy przekazana przez Pana W. Daszkiewicza wiadomość o perspektywach znaczącego zwiększenia długości leśnych dróg utwardzonych. W nieodległym czasie takimi drogami będzie można przejechać rowerem niemal od Przyborowa aż do Grochowic.

Niezwykle pilnym zadaniem jest renowacja oznakowania szlaków turystyki pieszej, zwłaszcza żółtego i zielonego, które wskutek upływu czasu uległo zatarciu, a w kilku miejscach  wymaga dodatkowo skorygowania. Za priorytet uznano też odbudowę kładki na kanale Kopalnica w okolicy Siedliska.

Kolejny cel, jaki postawili sobie uczestnicy spotkania to m.in. doprowadzenie do wydania turystyczno-historycznej mapy Puszczy Tarnowskiej oraz przewodnika po tym obszarze.

Prace studyjne nad tym projektem już się rozpoczęły. Konieczne jest bowiem pogłębienie wiedzy historycznej o losach Puszczy w różnych epokach dziejowych, a także zebranie i aktualizacja rozproszonych danych o licznych walorach przyrodniczych tego obszaru. W końcowej części spotkania podzielono się zadaniami i uzgodniono termin kolejnego zebrania w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Sympatycznym akcentem było zaprezentowanie przez Pana Alfreda Röslera niektórych aspektów działalności należącej do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stacji hydrologiczno – meteorologicznej w Radzyniu, której jest kierownikiem.

Jan WOJTASIK