Rozmaitości

Toruńskie sympozjum „Kryminalistyka – jedność nauki i praktyki”

Toruń. W dniach od 24 do 26 czerwca 2015 r. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne organizuje VI Sympozjum Kryminalistyczne pt. „Kryminalistyka – jedność nauki i praktyki”. Sympozjum odbędzie się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a jego współorganizatorami są: Wydział Prawa i Administracji UMK, Uniwersytet Warszawski i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

Problematyka konferencji koncentrować będzie się wokół następujących zagadnień: aktualne kierunki i metody badań kryminalistycznych, kryminalistyka w ramach nowego modelu procesu karnego, dowody naukowe a kryminalistyka, biegły w procesie sądowym oraz kryminalistyczna problematyka współczesnej przestępczości.

Z całą pewnością warto już obecnie za organizatorami sympozjum przytoczyć niektóre fakty z przeszłości i przesłanki towarzyszące przygotowaniu tegorocznego toruńskiego spotkania kryminalistyków.

„Kryminalistyka jest nauką stosowaną wykorzystywaną przede wszystkim na gruncie procesu karnego oraz cywilnego. Postęp technologiczny oraz zmiany w prawie, szczególnie procesowym, powodują z jednej strony konieczność wprowadzania nowych metod i technik badawczych do kryminalistyki, z drugiej zaś strony nauka ta musi sprostać zwiększającym się wymaganiom stawianym przez ustawodawcę. Stąd konieczność ciągłego modyfikowania aktualnych kierunków oraz metod badań kryminalistycznych, które musza odpowiadać współczesnym wymaganiom proceduralnym. Równie ważny jest czynnik ludzki. Dlatego poziom wyszkolenia i wiedzy biegłych to zagadnienie pierwszoplanowe, od którego zależy poziom wykonywanych ekspertyz, a pośrednio także poziom orzecznictwa sądowego.

Zmiany prawa procesowego oraz materialnego, a także wprowadzanie nowych metod badawczych powodują potrzebę ciągłej wymiany wiedzy oraz upowszechnianie doświadczeń własnych prawników.

Od wielu lat trwają prace nad ustawą o biegłych, w związku z tym ta problematyka, zwłaszcza w kontekście wchodzącej w przyszłym roku nowelizacji kodeksu postępowania karnego, zmieniającej radykalnie model polskiego procesu karnego w kierunku znaczącego zwiększenia jego kontradyktoryjności, wymaga nowego spojrzenia na rolę, pozycję i status biegłego. Stąd też obecność tej problematyki w programie sympozjum.

Od pewnego czasu w kraju oraz na forum międzynarodowym toczy się dyskusja na temat statusu naukowego poszczególnych dziadzin kryminalistyki, co przekłada się na ocenę mocy dowodowej m. in. takich ekspertyz, jak ekspertyza pisma ręcznego i podpisów, ekspertyza daktyloskopijna, traseologiczna, mechanoskopijna, broni palnej i innych.

Niewątpliwie jest też potrzeba cyklicznej wymiany doświadczeń na temat nowych trendów przestępczości i metod działania sprawców, zwłaszcza w obszarze cyberprzestępczości, przestępczości zorganizowanej, przestępstw przeciwko dokumentom, przestępstw o zasięgu transgranicznym, gdzie kryminalistyka odgrywa niebagatelną rolę w ich przeciwdziałaniu i zwalczaniu.

Będą to główne kierunki obrad plenarnych i dyskusji podczas planowanej konferencji. Dzięki temu powinna się ona przyczynić do podniesienia wiedzy i kwalifikacji uczestników, a poprzez bezpośredni kontakt praktyków z przedstawicielami nauki umożliwić przeniesienie na grunt działań wykrywczo-dochodzeniowych osiągnięć naukowych.

W te kierunki wpisuje się działalność Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, które organizuje cykliczne od 1999 r. (co 4 – 6 lat) konferencje naukowe, poświęcone najbardziej aktualnym problemom nauki i praktyki szeroko rozumianej kryminalistyki. Konferencje te noszą tradycyjną nazwę: „Sympozja Kryminalistyczne”, nawiązującą do pierwszej konferencji zorganizowanej w 1978 r. w Krakowie przy współudziale Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. J Sehna. Po wieloletniej przerwie Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, wychodząc naprzeciw postulatom środowiska, postanowiło reaktywować ideę ogólnopolskich konferencji kryminalistycznych i w 1999 roku zorganizowało w Bystrej Śląskiej konferencję pn. „II Sympozjum Kryminalistyczne -Kryminalistyka na przełomie wieków”. W następnych latach odbyły się kolejne konferencje z tego cyklu. Ostatnia konferencja pn. „V Sympozjum Kryminalistyczne – Kryminalistyka – mity, a rzeczywistość” odbyła się w dniach 28 – 30 maja 2009 r. w Ciechocinku.

W 2015 roku w Toruniu, na terenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydział Prawa i Administracji oraz Hotel Akademicki), odbędzie się kolejna VI konferencja, której hasłem wiodącym jest tym razem „Kryminalistyka – jedność nauki i praktyki”. Oddaje ono trafnie problematykę, która będzie przedmiotem obrad konferencji. Przewidywane są w jej trakcie zarówno sesje plenarne, jak i sesja plakatowa o tematyce przedstawionej w ramowym programie konferencji.

Konferencje PTK należą do największych tego rodzaju krajowych przedsięwzięć kryminalistycznych, gromadzących zwykle kilkuset uczestników, spośród pracowników naukowych uniwersyteckich katedr kryminalistyki i szkół policyjnych, ekspertów laboratoriów kryminalistycznych, pracowników i funkcjonariuszy policji, ABW, SG i innych służb, prokuratorów, sędziów oraz wszystkich tych, dla których kryminalistyka stanowi teoretyczną podbudowę zawodu”.

Z programem ramowym konferencji oraz warunkami uczestnictwa w sympozjum można zapoznać się na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Jan WOJTASIK