Rozmaitości

Puszczańskie rajdy rowerowe’ 2015 – terminarz

Jodłów – Nowa Sól – Siedlisko. Nie ma żadnych wątpliwości – plany na 2015 r. są bezprecedensowe. Organizacje zainteresowane promowaniem turystycznych walorów obszaru d. Puszczy Tarnowskiej przygotowały dla miłośników turystyki rowerowej pokaźny pakiet propozycji. Prym wiedzie tu Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów, które zaplanowało zorganizowanie aż czterech wypraw po puszczy.

Debiutująca w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć Fundacja KAROLAT z Siedliska planuje jeden rajd do centralnych obszarów Puszczy. Także jedną wyprawę przygotowuje Nowosolska Fundacja Twórczości Ludowej CEPELIADA, która ma już za sobą udaną zeszłoroczną wycieczkę nadodrzańskimi lasami do Siedliska. 

Mowa tu oczywiście tylko o tych rajdach, które na wniosek organizatorów objęte zostały patronatem medialnym przez redakcję „Tekstów i pejzaży”. Jest także niemal pewne, że realny patronat nad rajdem w dniu 20 czerwca 2015 r. „Do zrębów Stachury” weźmie na siebie Nadleśnictwo Sława Śląska.

Szczegółowe komunikaty dotyczące organizacji planowanych rajdów i zasad uczestnictwa oraz ich dokładna charakterystyka publikowane będą w późniejszym czasie. W obecnej informacji ograniczono się do wskazania terminów, organizatora i podstawowych informacji o trasie rajdu. Powinno to osobom zainteresowanym ułatwić dokonanie wyboru i rezerwację terminu.

Poznawajmy i zapamiętujmy piękno otaczających nas lasów. Także ono nie jest wieczne. Przedsiębiorcy i samorządowcy, zapewne też wielu z nas, z nadzieją patrzy na penetrujące obszar Puszczy Tarnowskiej ekipy poszukiwaczy miedzi i innych bogactw ziemi. Jednak musimy też pamiętać, że jest i druga strona medalu.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa wybitnego lubuskiego dziennikarza Konrada Stanglewicza opisującego pierwsze następstwa rozbudowy Hurty Głogów. Cyt.: „Doszło tam, jak na ówczesne czasy, do gigantycznej katastrofy ekologicznej, zamierały całe wioski, ginęła przyroda wokół huty, istniało poważniejsze zagrożenie zdrowia i życia. Na skutek emisji szkodliwych wyziewów chorowali ludzie, ginęły zwierzęta i roślinność” [K. Stanglewicz, Kukułcza 1. Wspomnienia radiowców cz.2, Zielona Góra 2008 s. 166].

Zapewne nie jest to przypadek, że jeszcze w roku 2014 w Zielonej Górze, Wschowie i Żarach stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm dla arsenu zawartego w tzw. pyle zawieszonym. Z informacji dostępnych w mediach wynika, że specjaliści upatrują przyczyn obecności tej trucizny w zanieczyszczeniach napływających do wojewódzwa lubuskiego właśnie z powiatu głogowskiego. 

Mam świadomość, że od tamtego czasu wiele się zmieniło, inne są technologie i inna świadomość ekologiczna decydentów czy zarządów miedziowych koncernów, ale mimo to trudno byłoby zakładać, że kopalniane szyby, konieczne liczne drogi czy budynki nie zdewastują piękna leśnego krajobrazu. 

W imieniu organizatorów zapraszam do zapoznania się z zamieszczonym poniżej terminarzem i … do zobaczenia na szlaku.

Pamiętajmy, że rowery mają „dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda na rowerze m.in. poprawia kondycję, normalizuje poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca. Rower nie wydziela spalin. Jazda na rowerze ułatwia kontakt z naturą, zmniejsza napięcie i stres. Daję większą swobodę i szybkość w przemieszczaniu się” [cyt za: Piotr Sokół, Fundacja Ekologiczna ARKA].  

Jednocześnie proszę o systematyczną kontrolę terminarza i zwracanie uwagi na kolejne komunikaty. Z przyczyn związanych z organizacją niektórych rajdów, ich terminy mogą bowiem jeszcze ulec zmianie.

Jan WOJTASIK