Rozmaitości

Powiat Nowosolski – wielka historia, dzikie rzeki …*

Nowa Sól. Nakładem Powiatu Nowosolskiego ukazał się właśnie polsko-saksoński przewodnik turystyczny „Powiat Nowosolski i Powiat Görlitz dla aktywnych”. Autorem tekstu jest Krzysztof Koziołek – znany autor powieści kryminalnych i dziennikarz, a większości zamieszczonych zdjęć – Jerzy Malicki, fotografik krajobrazu ze znaczącym dorobkiem twórczym.

Wydany w 2 500 egz. „Przewodnik” współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2014. Jego wydawcą jest „MARTINUS” – nowosolskie Wydawnictwo Reklamowe.

Prostą konsekwencją przyjętej konwencji wydawniczej jest jego dwujęzyczność, tematyka, która traktuje równorzędnie obydwa powiaty, a także bogactwo ilustracji – zdjęć i szkiców z obu regionów. Uwagę zwraca też lekkość języka narracji i, ocierająca się niemal o lekką fantazję, swoboda poruszania się po poszczególnych zagadnieniach, co jest już oczywiście zasługą Autora tekstu.

Polski fragment przewodnika rozpoczyna się podtytułem: Powiat Nowosolski: wielka historia, dzikie rzeki i kulturowe bogactwo, a kolejne  fragmenty prowadzą czytelnika: śladami soli i żelaza [Nowa Sól], tropem legend i tajemnic [Kożuchów, Bytom Odrzański, Siedlisko i Otyń], góry nizinne [Annabrzeskie Wąwozy, Dalkowskie Jary, Bukowa i Biała Góra, rowerowy zawrót głowy [Szlak Czarciego Kamienia, Szlak Dziadoszan, Szlak Odry, Szlak Wiatraków i Jezior], krystaliczne jeziora i dzikie rzeki [Odra, Pojezierze Sławskie] czy konne szaleństwo [Wzgórza Dalkowskie].

Nie zabrakło też zagadnień logistycznych, w tym spraw kulinarnych czy informacji o dostępnej w poszczególnych gminach ofercie miejsc noclegowych.

W części niemieckiej znajdziemy ogólne informacje o tym najbardziej wysuniętym na wschód regionie wypoczynkowym Saksonii, opisy szlaków turystycznych i szczególnie charakterystycznych miejsc oraz tematykę związaną z wyżywieniem i zakwaterowaniem.

Ciekawym pomysłem jest znalezienie miejsca dla katalogu cyklicznych imprez kulturalnych i rozrywkowych w obu powiatach. Nie do przecenia są też liczne odsyłacze do stron internetowych, których lektura pozwoli każdemu zainteresowanemu określoną tematyką na pogłębione zapoznanie z poszczególnymi tematami.

Inną jeszcze zaletą jest zamieszczanie wskazówek nawigacyjnych ułatwiających każdemu turyście odnalezienie poszukiwanego obiektu w konkretnych realiach terenowych, a nawet wariantowe sugestie wyboru łatwiejszej czy trudniejszej, a niekiedy także – bardziej bezpiecznej drogi dotarcia do określonego miejsca.

Wydany na dobrym, twardym papierze spiętym na spirali, w formacie przystosowanym do lektury w terenie „Przewodnik” czyta się przysłowiowym jednym tchem. Zapewne trudno byłoby też znaleźć czytelnika tak dobrze zorientowanego w nowosolskiej regionalistyce, który nie zostałby zaskoczony czymś nowym i ciekawym.

Nie ma wątpliwości, że „Powiat Nowosolski i Powiat Görlitz dla aktywnych” zostanie dobrze przyjęty przez mieszkańców regionu i turystów. Jest bowiem ze wszech miar lekturą poznawczo wartościową i atrakcyjnie wydaną.

Jan WOJTASIK

K. Koziołek, Powiat Nowosolski i Powiat Görlitz dla aktywnych, Wydawnictwo Reklamowe MARTINUS, Nowa Sól 2014

 

* Pierwotne miejsce publikacji: Portal Nowosolskie Info