Rozmaitości

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Łęknicy

Łęknica. 30 kwietnia 2014 r. Łęknica stała się centralnym miejscem Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W tym roku mija bowiem 10.ta rocznica wpisania „Parku Mużakowskiego” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uroczystość zorganizowali Barbara Bielinis-Kopeć – Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Piotr Kuliniak – Burmistrz Łęknicy. Do współpracy zaproszono Lasy Państwowe, gminy Trzebiel i Tuplice oraz Pracownię Terenową NID „Park Mużakowski”. Wśród zaproszonych gości, poza przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej, było wielu działaczy organizacji pozarządowych,  środowisk regionalnych i kulturowych. Nie zabrakło osób wyróżniających się aktywnością na rzecz przywracania zabytkom ich dawnej świetności.

W tej grupie znalazł także ks. Jan Sobolewski – proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku. Efekty jego pracy miałem okazję zaprezentować w niedawno opublikowanej galerii „Wśród wież Nowego Miasteczka”. Ks. Sobolewski został odznaczony Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami. Takie samo odznaczenie otrzymało  też kilka innych osób.

W części merytorycznej uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych historii prac nad rewaloryzacją parku Mużakowskiego i aktualnym problemom przywracania jego turystycznych walorów. O współpracy polsko – niemieckiej w tym zakresie mówili dr Andrzej Michałowski i Barbara Iwlew. Natomiast dr Marek Maciantowicz w swoim wykładzie zaprezentował ciekawe aspekty ewolucji Łuku Mużakowa od krajobrazu przemysłowego do światowego geoparku.

Prezentacje te w pełni potwierdziły słuszność opinii, że Park Mużakowski stanowi: „Arcydzieło geniuszu ludzkiego, wyjątkowy przykład europejskiego parku krajobrazowego, który wywarł ogromny wpływ na europejską sztukę ogrodową i wyznaczył nowe tendencje w rozwoju architektury krajobrazu”.

Spotkanie wykorzystano także do zaprezentowania najnowszej publikacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze książki  pt. „Zabytkowe parki województwa lubuskiego”. Jest to praca zbiorowa, której redaktorem została B. Bielinis-Kopeć. Jeden z jej rozdziałów poświęcony został parkowi w Siedlisku. Znalazły się w nim ważne informacje o Puszczy Tarnowskiej, w tym wielokrotnie opisywanej w tej witrynie „Heinrichlust „, czyli Pawilonom Myśliwskim księcia Henryka Schoneicha.

Finałem uroczystości był spacer trasą geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”.

Jan WOJTASIK