Współczesne

Jodłów. Perełka Ziemi Nowosolskiej

Jodłów jest niewielką, malowniczo położoną wioską nad Jeziorem Tarnowskim Dużym, tuż przy granicy powiatów nowosolskiego i wschowskiego. Okolice Jodłowa i oczywiście samo jezioro geograficznie zaliczane są do obszaru Pojezierza Sławskiego. Jest tu czysta woda, łagodnie pofałdowany teren i dużo, dużo lasów.

Jeszcze do niedawna za początek osadnictwa w Jodłowie przyjmowano połowę XIX wieku. Najnowsze badania w ramach programu AZP [Archeologiczne Zdjęcie Polski] ujawniły jednak na obszarze Jodłowa obecność 5 stanowisk archeologicznych. Są to ślady i punkty osadnicze z epoki brązu, starożytności i późnego średniowiecza.

Wymarzone miejsce nie tylko letniego wypoczynku. Do 1937 r. miejscowość nosiła nazwę Polski Tarnów – Folwark [niem. Polnisch Tarnau Vorwerk]. To jeszcze bardziej podkreśla historyczne związki z Ziemią Sławską, a zwłaszcza z położonym po przeciwnej stronie jeziora Tarnowem Jeziernym. 

Samo Jezioro Tarnowskie Duże posiada powierzchnię 91,6 ha. W dużym stopniu zasilane jest wodami źródlanymi, co sprawia, że należy do najczystszych w województwie lubuskim. Jego tafla położona jest na wysokości 59 m n.p.m., średnia głębokość wynosi 3,8 m, a maksymalna 7,5 m. Szacuje się, że objętość zawartej w nim wody przekracza 1,5 mln mᶟ.

Klimat w Jodłowie oceniany jest jako „umiarkowanie ciepły”. Najcieplejszym miesiącem roku jest lipiec – 19,0°C. Zarazem jest to też miesiąc, w którym spada tu najwięcej deszczu.

Po II wojnie światowej Jodłów był osadą robotników leśnych, po części też zamieszkiwali w nim rolnicy. Lata 80. i 90. XX stanowiły dla wioski czas intensywnego rozwoju budownictwa letniskowego.

Swój stylowy ośrodek wczasowy postawiło tu też Przedsiębiorstwo Poszukiwań Nafty i Gazu, co sprawiło, że centrum Jodłowa posiada charakterystyczny, inny niż sąsiednie wioski krajobraz architektoniczny. Warto też odnotować istnienie Leśnego Skansenu Pszczelarstwa prowadzonego przez Pana Antoniego Petlę. Od kilku lat aktywnie działa Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.

Jodłów jest doskonałym miejscem wypadowym dla wędkarzy, grzybiarzy i amatorów leśnych jagód. Wczasowicze cieszą się w czystym powietrzem o dużej zawartości olejków eterycznych, a amatorzy fotografowania przyrody też znajdują tu wiele wartych uwiecznienia obiektów. I to przez okrągły niemal rok.

Zamieszczona tu galeria składa się z wyboru zdjęć wykonanych prze mnie w ciągu ostatnich ośmiu lat, w różnych porach roku i dnia. Niektóre z tych fotografii wcześniej trafiły już do innych zbiorów. Uznałem jednak, że takie rozproszenie nie sprzyja wystarczająco ukazaniu piękna jodłowskiej okolicy. Stąd pomysł za ich zebranie w jednym miejscu.

Zapraszam do wizyty w galerii poświęconej w całości urokowi Jodłowa i jego okolicy.

Jan WOJTASIK