Współczesne

Erywań wsród kwiatów jesiennej Armenii

Erywań jest stolicą i zarazem największym miastem Armenii. Jego początki sięgają VIII stulecia p.n.e. Był zdobywany i niszczony przez Scytów, Arabów i wojska Tamerlana. Wielokrotnie nawiedzały go trzęsienia ziemi.

Obecnie jest to jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

W pogodne dni nad miastem góruje znana już z Pisma Świętego góra Ararat. To właśnie na jej zboczu miała po wielkim potopie osiąść Arka Noego.

Na szlaku wypraw turystycznych Erywania znajduje się m.in. Plac Republiki, Kaskady – wiodące na wzgórze schody, ozdobione wieloma nowoczesnymi rzeźbami, pod którymi zlokalizowane są sale muzealne, fabryka koniaku Ararat, Park Zwycięstwa, gdzie znajduje się pomnik Matki Armenii. W Parku Zwycięstwa nie zabrakło też polskich śladów. Swoje drzewa posadzili tu papież Jan Paweł II i prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Drugim wątkiem tematycznym galerii są kwiaty. Takie zwyczajne, ogrodowe. Zaskoczyło mnie, że jesienne kwiaty Erywania i jego okolic najzupełniej przypominają te, dobrze nam znane z Polski. Ponieważ w południowym słońcu prezentowały się kolorowo i znacznie bardziej fotogenicznie niż spotkane w tym samym czasie budynki, poświęciłem im odpowiednio więcej miejsca.

Zapraszam do krótkiej wizyty w Erywaniu i kwiatowym ogrodzie Eczmiadzynia – siedzibie głowy ormiańskiego Kościoła.

Jan WOJTASIK