Rozmaitości

Rowerem do lasu i nad jezioro

Sława – Jodłów. W ostatnich latach propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywnych form wypoczynku systematycznie zyskuje na znaczeniu. Jedną z popularnych form realizacji takiego modelu jest turystyka piesza i rowerowa.

Na Ziemi Lubuskiej tego rodzaju pasjom sprzyja obecność licznych obszarów leśnych. Wiadomo, zmuszony do wysiłku organizm potrzebuje tlenu, a las jest jego największym producentem. Dodatkowym atutem naszych lasów jest urok rosnących w nich drzew oraz bogaty świat zwierzęcy.

Nie dziwi zatem, że większość szlaków rowerowych w okolicy Nowej Soli, Sławy czy Wschowy prowadzi przez lasy oraz w stronę pobliskich jezior. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, ich sieć w obecnym roku ulegnie dalszej rozbudowie.

Jak niedawno poinformował Pan Wiesław Daszkiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska, w najbliższym czasie rozpoczną się prace przy przygotowaniu kolejnej, tym razem „pomarańczowej” trasy rowerowo-pieszej w Puszczy Tarnowskiej. Będzie ona skomunikowana ze szlakami obecnie już istniejącymi, a jej długość wyniesie 15,5 km.

W jej docelowym punkcie – miejscu d. Pawilonów Myśliwskich ks. Henryka powstanie stylowa wiata oraz tablica informacyjna z mapą i wzmianką na temat historii tego szczególnego miejsca w puszczy.

W opracowaniu projektu pomarańczowej trasy Nadleśnictwo współdziała ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Letniska Jodłów. Podobnie było w roku minionym przy tworzeniu już funkcjonujących tras puszczańskich. Warto dodać, że w planach Jodłowskiego Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie w nadchodzącym sezonie turystycznym aż czterech rajdów rowerowych pod hasłem „Szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej”.

Inne jeszcze tegoroczne przedsięwzięcie Sławskiego Nadleśnictwa związane jest bezpośrednio z Jeziorem Sławskim. Złoży się na nie kilkukilometrowa ścieżka rowerowa oraz platforma widokowa na jezioro.

Jan WOJTASIK