Współczesne

Stypułów. Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej

Pierwsze wzmianki o wsi Stypułów pojawiły się na w 1295 r. (pierw. Stiplow, niem. Herwigsdorf). Gotycki kościół wzniesiono prawdopodobnie w połowie XIV wieku (wzmiankowany dopiero w 1379 r.).

Zbudowana z kamienia i rudy darniowej świątynia otrzymała rzut wydłużonego prostokąta, od wschodu zamkniętego pięciobocznym prezbiterium.

Prawdopodobnie w końcu XV lub na początku XVI stulecia od zachodu do głównego korpusu kościoła dobudowano trójkondygnacyjną wieżę, a teren przykościelnego cmentarza otoczono kamiennym murem.

W dokumentch z 1506 r. dowiadujemy się o uposażeniu kościoła przez trzech właścicieli wsi – Johanna von Unruha, Albrechta von Schlichtinga i Melchiora von Knobelsdorffa. Właściciele wsi ufundowali także na początku XVII stulecia ozdobiony ich herbami ołtarz.

W XVI-XVII wieku do bryły kościoła dostawiono zakrystię, kruchtę, a do prezbiterium kaplicę grobową rodziny von Unruh. Z tego okresu pochodzą także zachowane we wnętrzach figuralne płyty nagrobne. Tarcze herbowe fundatorów zachowały się na renesansowym wyposażeniu kościoła (ołtarz i ambona).

Kościół był również miejscem pochówku przedstawicieli lokalnych rodów. Zachowały się też renesansowe epitafia nagrobne. W końcu XIX w. na wieży kościelnej znajdowały się dwa dzwony (z 1480 i 1495 r.). W 1918 r. wieża spłonęła, odbudowano ją dopiero w 1930 r.

W końcu XX stulecia kościół w Stypułowie odremontowano. Niestety elewacja zewnętrzna nie wytrzymała nawet tak krótkiej próby czasu i z całą pewnością konieczna jest jej renowacja.

Obecnie świątynia pozostaje filią parafii w Kożuchowie.

Zdjęcia w galerii przedstawiają zewnętrzną architekturę kościoła. Wykonane zostały w 2020 r.

Jan Wojtasik

Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne i nowożytne

Budowle Kościoła są naszymi twierdzami; ich załoga zmienia się co pół wieku i walczy o wiarę w sercach ludzkich. Jan Gerhard