Opinie

Wzór na czas śmierci

[…] Rozkład ciała ludzkiego podzielony jest zawsze na te same, przewidywalne etapy. Dotyczy to wszystkich ofiar morderstw na całym świecie, bez względu na porę roku.

Kolejność tych etapów nigdy się nie zmienia, zaś tym, co różni poszczególne przypadki, często w bardzo różnym stopniu, jest czas trwania poszczególnych stadiów.

Najważniejszą zmienną, która wpływa na ten czas, jest temperatura. (…)

Wysoka temperatura przyspiesza działanie bakterii. Sprzyja również większej aktywności owadów. Owady, podobnie jak ludzie, wolą urządzać pikniki latem. Jednak przeniesienie tej prawdy z poziomu oczywistego stwierdzenia na poziom na poziom naukowej precyzji wymagało długich lat badań nad tempem rozkładu i relacji tego tempa do temperatury i wilgotności.

W końcu stworzyliśmy matematyczny wzór, który określał w sposób ilościowy wszystkie nasze obserwacje. Wzór ten, w połączeniu z danymi pogodowymi z miejsca zbrodni, pozwalał nam obliczać czas, jaki upłynął od śmierci ofiary, bez względu na zakres zmian temperatury.

Kluczem okazała się wartość zwana skumulowaną liczbą stopniodni (accumulated degree days, w skrócie ADD): mówiąc najprościej, była to suma średnich temperatur ze wszystkich dni danego okresu.

Na przykład dziesięć kolejnych dni lata o średniej temperaturze 22 ͦ C daje dwieście stopniodni; taką samą wartość otrzymamy po dodaniu dwudziestu zimowych dni o średniej temperaturze 10 ̊ C. (…)

Podczas badań na Trupiej Farmie mierzyliśmy skumulowaną liczbę stopniodni, które upłynęły od chwili śmierci, i opisywaliśmy etapy rozwoju odpowiadające określonym liczbom. W czasie śledztwa odwracaliśmy ten proces, ile stopniodni odpowiada stanowi rozkładu. […]

Bill Bass i Jon Jefferson, Trupia farma. Sekrety legendarnego laboratorium sadowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017 s. 283