Rozmaitości

Umarli mają głos. Prawdziwe historie*

Wrocław – Kraków. Nakładem Wydawnictwa ZNAK ukazała się niedawno książka spółki autorskiej Marka Krajewskiego i Jerzego Kaweckiego pt. „Umarli mają głos. Prawdziwe historie”. Pierwszy z nich jest znanym autorem bestsellerowych kryminałów, drugi medykiem sądowym we wrocławskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

To połączenie sztuki pisarskiej z naukową wiedzą medyczną zaowocowało dziełem o dużych walorach poznawczych, napisanym w łatwej do przyswojenia formie.

Składa się na nie dwanaście relacji opisujących codzienną pracę medyka sądowego, który na zlecenie prokuratora oraz policjantów, dąży do wyjaśnienia trudnych przypadków zgonów. Ofiary zagadkowych morderstw pochodzą z bardzo różnych środowisk społecznych, zginęły w różnych okolicznościach. Wszystkie łączy zaś to, że przyczyna ich śmierci nie była oczywista, a sprawcy w chwili rozpoczęcia śledztwa pozostawali nieznani lub zaprzeczali swojemu sprawstwu.

Przede wszystkim jednak ważna jest autentyczność każdej historii i drogi dochodzenia do prawdy. Poza osobistym zaangażowaniem bohaterów akcji, zwłaszcza znakomitego specjalisty, naukowca i praktyka medycyny sądowej dra Kaweckiego, o wyniku śledztwa zwykle decyduowała dobra partnerska współpraca z innymi ekspertami oraz organami ścigania. Także książkowy partner głównego bohatera, policyjny ekspert mechanoskopii Wiesław Semiczek, jest postacią jak najbardziej autentyczną.

Wspominam o nim m.in. z tego powodu, że to właśnie z duetem „Kawecki – Semiczek” pracowałem na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. przy wyjaśnianiu sprawy strzelaniny pod nowosolską „Polonią”. Ich ekspertyzy dostarczyły ważnych przesłanek do ustalenia sprawcy i wniesienia aktu oskarżenia, a następnie wydania wyroku skazującego.

Większość relacji dotyczy zdarzeń zaistniałych na obszarze Dolnego Śląska. Znalazło się jednak i takie, którego akcja toczyła się w okolicach Sławy, a postępowanie prowadziła prokuratura leszczyńska. Fragment dialogu z tego wątku zamieściłem tutaj.

Rekomendowana książka powinna spodobać się amatorom klasycznych powieściowych kryminałów oraz profesjonalistom zwalczającym przestępczość. Tym ostatnim dodatkowo przysporzy wiedzy merytorycznej z zakresu medycyną sądowej, kryminalistyki, psychiatrii oraz psychologii sądowej.

Miłej, chociaż to chyba słowo niektórym może wydawać niezbyt odpowiednie, ale już napewno – pożytecznej lektury.

Jan WOJTASIK

* Marek Krajewski i Jerzy Kawecki, Umarli mają głos. Prawdziwe historie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015 s. 304