Sądy i poglądy

Rzecznik prasowy sądu a domniemanie niewinności

[…] Prasa i opinia społeczna mają prawo do informacji na temat postępowań sądowych toczących się w głośnych sprawach, a także informacji o pracy wymiaru sprawiedliwości jako takiego.

W omawianej sprawie, jednakże, rzecznik prasowy sądu nie ograniczył się do samej informacji, lecz ujawnił swe osobiste przekonanie na temat winy skarżącego. Te dwie sytuacje należy bezwzględnie od siebie odróżnić.

Wyrażenie przekonania o winie oskarżonego a przekazanie informacji o podejrzeniu popełnienia przez oskarżonego zarzucanych mu czynów to dwie zupełnie odrębne kwestie: jedynie ten drugi rodzaj informacji jest zgodny ze standardem ochrony praw procesowych oskarżonego z art. 6 ust. 2 Konwencji.

Rzecznik prasowy rumuńskiego sądu apelacyjnego powinien był wykazać się większą ostrożnością, jeżeli chodzi o ochronę domniemania niewinności oskarżonego.

Fakt, iż skarżący faktycznie został kilka dni później uznany za winnego i skazany, nie ma wpływu na naruszenie zasady domniemania niewinności w przypadku skarżącego i wynik postępowania w sprawie tego naruszenia przed Trybunałem w Strasburgu. […]

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z dnia 21 lipca 2015 r., skarga nr 23319/08

Źródło: Katarzyna Warecka /w/: www.kancelaria.lex.pl/