Współczesne

Morskie Oko – kilka spojrzeń

Nie jest łatwo sfotografować Morskie Oko. Położone pomiędzy górskimi szczytami, największe tatrzańskie jezioro, przez większą część roku wymyka się klasycznym regułom poprawnej fotografii pejzażowej, zwłaszcza efektom tzw. złotej godziny.

Efekt ten z całą pewnością nie jest dostępny okazjonalnemu turyście wędrującemu tu pieszo w ciągu dnia od strony Łysej Polany. W takiej właśnie roli znalazłem się tutaj w połowie lipca 2015 r. Sprzymierzeńcem okazało się rozjaśniające pejzaż słońce, przeciwnikiem unosząca się nad wodą i zboczami górskimi rozrzedzona mgła.

Warto może dodać, że Morskie Oko znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, a jego powierzchnia wynosi 34,93 ha. W najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m.

Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą, używaną przez górali nazwą, jest Biały Staw. Biel kojarzy się z kolorami, a te oczywiście z fotografią.

Jak Biały Staw wypadł na kolorowych zdjęciach? Najlepiej zobaczyć samemu. Zapraszam do galerii, w której znalazło się też kilka fotografii najbliższego otoczenia tego pieknego jeziora.

Jan WOJTASIK