• Starsze

    Kryminalistyka ogólna w procesie szkolenia i […], Prokuratura i Prawo’ 1997

    Jan Wojtasik Kryminalistyka ogólna w procesie szkolenia i egzaminowania. Uwagi na marginesie podręcznika Z. Czeczota i T. Tomaszewskiego W zamiarze piszącego tekst ten nie jest typową recenzją naukową. To raczej zbiór refleksji towarzyszących lekturze podręcznika z punktu widzenia osoby od lat uczestniczącej w procesie szkolenia i egzaminowania aplikantów prokura­torskich. Są to refleksje prokuratora-praktyka, z doświadczeniem nabytym w rozwiązywaniu, często osobistym, różnych problemów śledztwa z wykorzy­staniem ofert kryminalistyki, medycyny sądowej, psychologii i psychiatrii. Inspiracją do opisania „omówienia” stanowiły, powtarzające się na kursach, prośby aplikantów o ocenę przydatności aktualnie dostępnych podręczników w przygotowaniu się do egzaminu. Zadośćuczynienie tym prośbom nie jest rzeczą prostą. Każdy podręcznik to efekt wyboru jego autora – często…

  • Przedruki

    Okazanie – identyfikacja prowadzona przez organ procesowy, czy też specjalistów lub biegłych,

    Mirosław Jan Lisiecki Okazanie – identyfikacja prowadzona przez organ procesowy, czy też specjalistów lub biegłych Streszczenie Efektywność i skuteczność procesu wykrywczo-dowodowego w postępowaniu karnym jest uwa­runkowana prawidłowością przeprowadzania czynności dowodowych. Jedną z takich istotnych czynno­ści dowodowych jest okazanie mające charakter identyfikacji procesowo-kryminalistycznej na podsta­wie śladów pamięciowych. Ponieważ sam „ślad pamięciowy” jest zjawiskiem subiektywnym, charaktery­zującym się dodatkowo dużą plastycznością i podatnością na deformacje, przeto w toku wykonywania tej czynności muszą być spełnione określone warunki prawne i kryminalistyczne, aby okazanie spełniało swoją wykrywczą funkcję i posiadało odpowiednią wartość dowodową. Dużą wagę należy przywiązywać do właściwego przeprowadzenia tej czynności pod względem metodologicznym. Przyjęcie określonej me­tody postępowania pozwala na prawidłowe i wiarygodne zbadanie śladu…

  • Rozmaitości

    Jakość w praktyce laboratoriów genetyki sądowej

    Bydgoszcz. Najnowszy 18.ty już numer kwartalnika „Genetyka + Prawo”  wydawanego przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w znacznej mierze poświęcony został problemowi jakości pracy laboratoriów genetyki sądowej. Jakość opiniowania zawsze należała do kluczowych zagadnień wymiaru sprawiedliwości. Specyfika ekspertyzy genetycznej nadaje temu zagadnieniu znaczenia wyjątkowego.